Alina Czyżewska

Mamy wspaniałą władzę w Gorzowie. Funduje mieszkańcom przejazdy na życzenie! Daje auto, kierowcę i wlewa paliwo. Bez umów, faktur, dotacji, rozliczeń. Za darmo. Naprawdę!

Pewnego dnia na stronie miasta pojawiła się taka informacja:

 

"Towarzystwo XYZ uczestniczyło w Festiwalu w M. Dzięki wsparciu Jacka Wójcickiego, prezydenta miasta, możliwe było spotkanie z kulturą (...).

Pani AB, burmistrz miasta M., nie ukrywała zadowolenia z faktu, że gorzowianie przyjechali do M. Uczestnicy konferencji prasowej usłyszeli od pani burmistrz słowa pochwały skierowane do prezydenta naszego miasta, a my chwaliliśmy się bogatym programem, który realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gorzów"*.

 

Zaciekawiło mnie, jakiego wsparcia udzielił prezydent. Zawsze wydawało mi się, że to Miasto, a więc mieszkańcy wspierają, a prezydent, jako władza wykonawcza, po prostu wykonuje określone ustawami zadania. Wśród nich jest na przykład współpraca z organizacjami pozarządowymi, ale na określonych przepisami zasadach. Prezydent nie jest darczyńcą, lecz wykonawcą zadań własnych gminy. A zatem: GMINA wspiera, a nie prezydent.
Ale może prezydent wsparł osobiście, z własnej kieszeni, poza systemem? Wówczas - brawa! Aby to rozstrzygnąć, najlepiej skorzystać z dostępu do informacji publicznej. Napisałam wniosek:
"Jaką formę miało wsparcie, o którym mowa w linku...?" Poprosiłam o skany wniosku, umowy, faktur, ponieważ nie znałam tej procedury, a chciałabym, aby inni też mogli z tego dobra skorzystać.

Otrzymałam odpowiedź:
 

Rewelacja! Żadnych wniosków, dotacji, umów... Jak ten system działa? Jeszcze nie wiem, dlatego zapytałam:

Szanowny Panie Prezydencie,
Chciałabym dowiedzieć się, jakie warunki powinnam spełnić, by także móc skorzystać ze wsparcia Pana Prezydenta w postaci auta, kierowcy i paliwa, o jakich mowa w Pana odpowiedzi z dnia 2 września 2016 r.

 

W najbliższym czasie mam następujące wyjazdy, na których będę miała okazję, jako członkini stowarzyszenia Ludzie dla Miasta i mieszkanka Gorzowa, promować swoją osobą nasze miasto oraz Prezydenta:

 

- 10 września spotkanie w Warszawie w Biurze RPO na zaproszenie Pana Adama Bodnara (to wprawdzie już pojutrze, ale sobota, więc może auto jest wolne),

- 17 września udział jako prelegentka na Wrocławskim Forum Zarządzania Miastem w ramach Strategii Wrocław 2030,

- 29 września panelistka na Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie. Tu organizatorzy zapewnią także nocleg. Zaś do Warszawy i Wrocławia obrócilibyśmy w jeden dzień.

 

Natomiast 24 września wybieram się na Festiwal Prapremier w Bygdoszczy. Nie będę tam występować, ale wezmę udział w dyskusji po spektaklu, w trakcie której podziekuję Panu Prezydentowi za wsparcie, a także powiem o ciekawych wydarzeniach w Gorzowie, realizowanych dzięki wsparciu finansowemu Miasta.

 

W ramach podziękowania za wsparcie w postaci auta, kierowcy i paliwa, przygotowałabym oczywiście podobną notatkę, jaka zawisła na stronie www.gorzow.pl.

 

Jednocześnie proszę i wnoszę w trybie art. 241 KPA, mając na względzie zapewnienia równego dostępu do majątku miasta, o umieszczenie stosownej informacji o możliwości i zasadach bezpłatnego korzystania z UM TAXI przez organizacje pozarządowe na BIP oraz w Programie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.


Z poważaniem,
Alina Czyżewska

 

 

 

W państwie prawa organizacje muszą pisać wnioski w trybie określonym w ustawach, by pozyskać pieniądze na działalność. Muszą wykazać, co chcą zrobić, dlaczego, dla kogo, jaki to bedzie miało wymiar dla społeczności, napisać dokładny kosztorys, prowadzić konto i rozliczać się - ponieważ korzystają z publicznych pieniędzy. W Gorzowie zastosowano nowatorską procedurę: "proś, a będzie Wam dane". To chyba nie ten porządek prawny, ale kto to zauważy.

A może się mylę? Może to nie dotyczy tylko organizacji pozarządowych, ale wszystkich mieszkańców? Najlepiej zapytaj sam, czy dostaniesz auto, kierowcę i paliwo: kancelaria@um.gorzow.pl

_________________

*Nie poruszam kwestii jaka to organizacja i dokąd był 500-kilometrowy wyjazd, ponieważ nie to jest problemem. Organizacja zwróciła się o wsparcie do Prezydenta, a ów powinien wykorzystać narzędzia wspierania, jakie daje Prezydentowi prawo. Albo... wspomóc prywatnie.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly