Return to site

500 milionów. Planujemy budżet miasta

Alina Czyżewska

Mieszkańcy, Mieszkanki!
Wpływ na to, na co mają być wydane pieniądze w przyszłym roku, mogą mieć wszyscy. A to około 500 milionów złotych.
Tak, te 500 milionów, czyli cały budżet miasta, jest nasz - mieszkańców (nie tylko ten popularny procent budżetu, zwany "Budżetem Obywatelskim", w którym mieszkańcy rywalizują o 4 miliony zł). Trwają właśnie prace nad projektem budżetu miasta na 2017, magistrat zaprasza do składania propozycji i sugestii.

Warto się zainteresować, by nie usłyszeć w 2017 r. "nie ma na to pieniędzy w budżecie" : )

Uważasz, że w szkole Twojego dziecka potrzebny jest remont? A może podwyżki dla nauczycieli? Remont kilkuset pustych miejskich mieszkań? Wyposażenie przedszkola na Twoim osiedlu? Remont schodów w Twojej okolicy? Boiska na Słonecznym? Więcej na utrzymanie czystości i i rozwiązanie problemu kubłów na śmieci? Budowa altan śmietnikowych? Więcej koszy na śmieci przy chodnikach? Remont i odwodnienie podwórek przy Kwadracie? Zadbanie o Domy Pomocy Społecznej i zapewnienie pracownikom godnych i z godnych z prawem warunków zatrudnienia? Otwarcie klubów młodzieżowych? Fundusz na inicjatywy lokalne i aktywizację osiedli? Więcej zajęć sportowych i fundusz na działania kulturalne pozalekcyjne? Zatrudnienie animatorów w bibliotekach i domach kultury? Oświetlenie na podwórkach? Budżet na koszty rozbiórek? A może... uważasz, że warto zwiększyć budżet Dni Gorzowa? ;)

Jak sformułować taki wniosek?

Propozycja:
 

 

"Sz. P. Prezydent Miasta

WNIOSEK W SPRAWIE BUDŻETU MIASTA NA 2017 ROK.

 

Zwracam się z wnioskiem o zaplanowanie w budżecie miasta na przyszły rok sfinansowania następujących zadań:

1. remont...

(schodów? kamienic? chodników?)

2. zwiększenie budżetu na...

(oświetlenie? aktywizację seniorów? organizacje pozarządowe? animatorów lokalnych? schronisko dla psów?)

3. rozwiązanie problemu...

(czystości? psich odchodów? agresji w szkole? niskich wynagrodzeń nauczycieli?)

...

 

Z pozdrowieniami,

..."

 

Można napisać coś od serca ;), że na przykład:

"to wstyd dla naszego miasta, że chodniki na ... są w takim stanie. Sprawa jest pilna, w okolicy mieszka wielu seniorów, osób z trudnościami w poruszaniu, rodziców z dziećmi w wózkach; mieszkańcy w końcu chcieliby poczuć się godnie, poruszając się po mieście".

albo

"aktywność fizyczna jest bardzo ważna w rozwoju dzieci i w utrzymaniu sprawności osób dorosłych i starszych. Terenów do rekreacji na naszym osiedlu jest za mało".

Można też wkleić zdjęcie dla lepszego zobrazowania potrzeby.

 

Chociaż prezydent na wszelki wypadek zastrzega, że "Złożone wnioski nie stanowią podstawy do obowiązkowego ujęcia ich w projekcie budżetu na 2017 rok", to warto je składać, by dać znak zarządzającym naszym wspólnym majątkiem, jakie mamy potrzeby. Bo nie wszystkie potrzeby miasta widać zza szyb ich aut.

-----------------------
UWAGA. W wypowiedzi radiowej (klik) pani rzeczniczka wprowadziła opinię publiczną w błąd. Nie ma wymogu wskazywania żadnego "celu publicznego, który powinien zostać osiągnięty", ani szacowania kosztów. To jest zwykły wniosek, w trybie art. 241 KPA. Nieuprawnione jest też zawężanie sposobu składania wniosku tylko przez pocztę lub osobiście.

Wnioski można więc składać także e-mailem (na adres kancelaria@um.gorzow.pl i prezydent@um.gorzow.pl), faksem i ustnie do protokołu (Z godnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002).

A zatem: zwykły e-mail, bez żadnych formularzy i formalności; napisz, co uważasz, a dla wzmocnienia przekazu warto uzasadnić.

Sąsiedzi z ul. Fredry ujęli to tak:

I wpływaj na budżet Gorzowa!
------------------------

 

Pamiętajcie, że budżet nie jest z gumy. Skądś trzeba zabrać...
_

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly